
Od czego zależy jakość żelu Uv/Led?
Żele budujace składają się z tych samych składników co lakiery hybrydowe, tylko w innych proporcjach. Głównym składnikiem żeli są oligomery, monomery stosuje się w znacznie niższym stężeniu, ponieważ obniżają lepkość. Jeżeli żel ma niską lepkość może sprawiać problem w pracy – zalewanie skórek, problem z zachowaniem uformowanego kształtu. To głównie budowa oligomeru ma wpływ na takie właściwości jak elastyczność, twardość, przyczepność. W żelach znajdują się również fotoinicjatory, dokładnie te same, które stosujemy w przypadku lakierów hybrydowych. Stężenie monomerów jest relatywnie niskie, stosuje się dokładnie te same monomery, jak w przypadku pozostałych produktów światłoutwardzalnych.
Za łatwość aplikacji żelu, samopoziomowanie, nie zalewanie skórek odpowiada właściwość określana jako rozlewność – dokładnie tak samo jak w przypadku lakierów hybrydowych. Rozlewność żelu reguluje się przez dodatek specjalnych substancji chemicznych. Co ważne, w przypadku lakierów hybrydowych zależy nam na szybkim poziomowaniu się produktu, w przypadku żelu zależy nam na wysokiej lepkości, która pozwala na budowę paznokcia i jednocześnie na właściwościach samopoziomujących. W związku z tym w żelach stosuje się inne substancje wpływające na rozlewność niż w przypadku lakierów hybrydowych. Jeżeli chodzi o cenę produkcji żelu to na ogół jest ona wyższa niż cena produkcji lakieru hybrydowego. Często obniża się cenę żelu stosując duże stężenie wypełniaczy takich jak krzemionka – można to zauważyć szczególnie w przeźroczystym żelu (jeżeli ma dużo krzemionki wydaje się mętny). Stosowanie wypełniaczy w dużym stężeniu to dokładnie ten sam zabieg jak w przypadku stosowania rozpuszczalników w lakierach hybrydowych.
Na ryku znajdują się żele oparte o zbliżone oligomery: DI-HEMA TRIMETHYLHEXYL DICARBAMATE, URETHANE ACRYLATE OLIGOMER, ALIPHATIC URETHANE ACRYLATE, ALIPHATIC URETHANE DIACRYLATE, EPOXY METHACRYLATE czy ISOPROPYLIDENEDIPHENYL BISOXYHYDROXYPROPYL METHACRYLATE.
Żele różnią się między sobą konsystencją, twardością, kolorem, łatwością pracy – ma na to wpływ stosunek stężeń poszczególnych surowców i substancja pomocnicza wpływająca na rozlewność. Cena surowców jest bardzo zbliżona. Nie jest prawdą, że droższe żele składają się z lepszych, droższych surowców.
Zobacz przykładowe żele budujące
Wybrane produkty: